Běleč Mikroregion

Vítejte na stránkách mikroregionu Běleč


Mezihoří

Obec Mezihoří je prastará osada z doby hradištní. První písemná zmínka je z roku 1548, kdy se ves jmenovala Mezhorzy, nějaký čas se také vžilo pojmenování Mezhoř. Název obce vznikl pravděpodobně z důvodu její polohy – nachází se mezi dvěma vrchy neboli horami Tuhoštěm a Bělčem. V roce 1563 prodal majitel švihovského panství Heralt Kavka z Říčan celou ves Humprechtu Černínovi z Chudenic. Od roku 1662 držela ves Anna Magdalena Černínová z Harasova. K nejvýznamnějším památkám obce patří kaplička sv. Václava z roku 1775, která byla po roce 1993 opravena a zrekonstruována. Kaplička má zvonek, který občané roku 1918 uschovali, aby nemusel „na vojnu“. V Mezihoří se nacházejí 2 rybníky. Na návsi menší, nazývaný obecní a za vsí velký, kterému se říkávalo panský. Panský rybník má přibližně 6 ha a v létě je využíván ke koupání a v zimě k bruslení. V blízkosti obce a především kolem rybníka se natáčela slavná česká pohádka Tři oříšky pro Popelku. Za svou sovou Rozárkou jezdila Popelka do ovocného sadu v tzv. „Pekle“, kde stávala dřevěná kůlnička a do Panského rybníka spadla macecha se svojí dcerou Dorou, když ujížděly před princem. Mezihoří je známé také z historické povídky Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“, neboť zde žil na své tvrzi zeman Václav Šašek z Mezihoří, jež provázel na cestách pana Lva z Rožmitálu. V obci se zachovala také velká spousta lidových tradic. O Velikonocích chodí děti od zeleného čtvrtka řehtat a v sobotu vybírat. Každoročně se 30.4. staví májka, která je velkou příležitostí pro setkání a pobavení místních obyvatel. Dne 28.9. na sv. Václava se tradičně drží pouť. Na jihozápadní straně od obce se hrdě tyčí vrch Běleč, na jehož vrcholu je vyhlášena přírodní rezervace. Její území představuje jeden ze zbytků přirozených lesních společenstvech Branžovského hvozdu. Nad Panským rybníkem vyniká ostrým tvarem vrch Tuhošť, který je pravděpodobně vyhaslou sopkou a dle starých pamětníků bylo z nitra vrchu slyšet silné dunění. Roku 1885 zde byly na severním svahu nalezeny 3 mohyly. Byly zde objeveny také předměty ze železa, bronzu a zlata, z čehož lze usoudit, že vrchol Tuhoště byl osídlen mocným a bohatým rodem či kmenem. 

Pověst

Tajemný Tuhošť

V minulosti kladli někteří badatelé na vrch Tuhošť jedno z možných umístění Vogastisburgu, místa kde byla v roce 630 svedena bitva mezi českým vévodou Sámem a franckým králem Dagobertem. Bitva trvala 3 dny, byla velmi krutá a francký král byl poražen na hlavu a jeho vojsko rozprášeno.

 

Pravidelné akce:

Velikonoce, 30.4. Máj, září pouť s pravidelnou bohoslužbou před kaplí, prosinec štědrovečerní zpívání koled, leden novoroční výšlap na Běleč

Ubytování:

ne

Stravování:

ne

Památky:

kaplička sv. Václava, Panský rybník, vrch Tuhošť

 

Tipy na výlet

img
Rozhledna Bolfánek
Dominantou Chudenicka viditelnou z daleka je ...
img
Zámek Červené Poříčí
První písemná zpráva o Poříčí se ...
img
Americká zahrada
Arboretum Americká zahrada se nachází v ...

Více tipů na výlet

Mapa mikroregionu

Kalendář akcí

zpět April 2024vpřed
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Události z mikroregionu


BĚLEČ MIKROREGION

Home

Mikroregion

Kontakt

KONTAKT

Informační centrum

Náměstí Dr. E. Beneše 38

340 12 Švihov

Tel: +420 376 393 244

E-mail: infosvihov@klatovsko.cz

NOVINKY DO E-MAILU

Buďte informováni o posledních aktivitách

© Běleč mikroregion
EU
Zanechat komentář